Depo Raf Sistemleri

Depo Raf Sistemleri ZMF Farklıyla Sizinle... Başarılı bir şekilde depolamaya geçiş yapmak için doğru ekipmana ve doğru bilgiye ihtiyacınız olacak. Depolama kutuları, depolama dolapları ve kutular evde depolama için yeterli olsa da, şirketler için depolama, bir depo raf sistemi veya paletleri veya envanter kutularını tutan özel metal raf birimleri gerektirir.

 

Depo raf sistemleri, depo yönetiminizin verimliliğini, sipariş doğruluğunuzu, siparişlerinizi yerine getirme hızınızı ve işçi güvenliğini doğrudan etkiler - bu nedenle bir depo raf sistemine geçmeden önce araştırma yapmanız önemlidir. Farklı depolama raf sistemleri türlerini ve her bir türle ilişkili maliyetleri anlayarak, deponuz için ilk defa en iyi modeli bulabileceksiniz. Bunun için de 2. el depo raf sistemleri alanında Türkiye’de 1 numara olan ZMF RAF Sistemleri her zaman yanınızda.

 

Depo Rafı Sistemi Nedir?

Depo raf sistemleri (aynı zamanda palet raf sistemleri olarak da adlandırılır), çoğu depoda envanter tutmak için kullanılan depolama sistemleridir.

 

Depo rafı sistemleri, büyük paketleri ya da paletleri farklı seviyelerde depolamak için dizayn edilmiş ve metalden imal edilmiş olan endüstriyel raf üniteleridir. Bu depolama sistemi birbiri üzerine yığılmış birden fazla depo rafından oluşmaktadır.

 

 

Depo Raf Sistemleri Nelerdir?

İşletmeler, depolama sistemlerini optimize etmek için raf sistemleri kullanır. Raf sistemleri, ödediğiniz ücreti arttırmadan, deponuzun stok tutma kapasitesini ikiye veya üçe katlayabilir, bu da depolama alanlarını en üst düzeye çıkarmak isteyen küçük işletmeler için uygun maliyetli bir çözüm şeklidir.

 

Bir depo rafı, her bir SKU için ayrılmış bir depolama alanı sağladığı için envanterin düzenli tutulmasına da yardımcı olur. Rastgele garaj deposundan uzaklaşan hızlı büyüyen şirketler için, depolama kutulu veya paletli çelik raf rafları envanter yönetimini iyileştirebilir ve birimleri bulmayı ve toplamayı kolaylaştırabilir.

 

depo raf sistemleri

Depo Raflarının Çeşitleri Nelerdir?

Depolanacak ürünlerin çeşidine ve türüne göre depo rafı çeşitlerinin birçok alternatifi bulunmaktadır. Bunlar şu şekildedir:

• Palet Rafları:

Genelde ağır yüklerin taşınmasında ve depolanmasında kullanılan bu sistem ağır sanayi ve büyük ebatlı yüklerin depolanmasında tercih edilir. Deponuzdan maksimum alan kazanmanın yanı sıra zamandan daha fazla tasarruf için de iyi bir modeldir.

• Kutu ve Koli Elleçleme Rafları:

Depolamada daha çok kutu ve koliler kullanılıyorsa elleçleme rafları kullanılır. Düzenli ve sıralı raflar için ideal bir depo raf çeşididir.

• Konsol Kollu Raf Çeşidi:

Uzun ürünleri yerleştireceğiniz raf çeşididir. Mesela boru, kereste gibi uzun boyutlara sahip olan ürünlerin depolanmasında konsol kollu raf tercih edilir.

• Kalıp Raf Çeşidi:

Bir diğer depo raf çeşitlerinden kalıp rafı, Otomotiv sanayinde kullanılacak büyük ve ağır ürünlerin depolanması için seçmek doğru olacaktır. Motor parçası, silindir takımlar vs depolanmasında kullanılabilir.

• Asmakat Raf Çeşitleri:

İstenilen yükseklikte ayarlanabilen bu depo raf çeşidinde alandan iki kat daha fazla yararlanabilirsiniz.

• Kayar Raf Çeşitleri:

Depolanacak ürünlerin üzerine koyularak hareketli bir şekilde ilerlemesini ve depolanmasını sağlar. Ekstra insan gücü gerektirmez.

Sırt Sırta Depo Rafı:

Sırt sırta yani arkalı ve önlü olacak şekilde rafların doldurulmasını sağlar. Aynı deponun alanından iki kat daha fazla yararlanabilirsiniz.

• Mekik Raf Sistemi:

Katlardan oluşan bu depo raf sistemi ile katlar arasında transfer sağlayabilirsiniz. Kumanda ile kullanılabilen mekik raf sistemi ile raflar arasında taşıma sağlayabilirsiniz.

Depo raflarının özellikleri şu şekildedir:

• Kolayca kurulup sökülen depo raf sistemleri esnek yapıya da sahiptir. • Depodaki ürünlerinize kısa sürede erişmenizi sağlar.. • Paslanmaya ya da çürümeye karşı ürünlerinizi muhafaza eder.. • Ürünlerin ağırlık, boy durumuna göre hafif, ağır, uzun, kısa diye tercih yapılabilmesi depo raflarının önemli bir özelliğidir.. • Karakterizasyona ayrılmış ürünler ile düzenli sipariş oluşturulmasını sağlar.. • Depo raflarının bir diğer özelliği de saklama işlemi derli toplu olduğundan depo alanından tam verim sağlanır.. • Depo raf sistemleri forklift araçlarıyla çok kolay taşınabilir. . • Paletli olan depo raf sistemi standart ölçülere sahip özelliği sayesinde daha çok tercih edilmektedir.. • Özel istenilen alana göre müşteri tercihine göre ayarlanabilir.. • Depreme dayanıklıdırlar.. • Uzun yıllar boyunca da kullanabileceğiniz kaliteye sahiptir..